Prace renowacyjne w kościele św. Karola Boromeusza

Dobiegł końca kolejny etap prac renowacyjnych elewacji kościoła św. Karola Boromeusza przy ul. Chłodnej 9. Wieże kościoła przeszły renowację, a także zostały dokończone prace związane z elewacją boczną. Zabytkowy obiekt jest odnawiany od kilku lat.

W czasie prac remontowych, prowadzonych w kościele przy ul. Chłodnej 9,  naprawiono tynki, które uległy uszkodzeniu z powodu silnej wilgoci i pleśni. Przemalowano elewację, dostosowując kolor do oryginału. Konserwacja została również przeprowadzona na ozdobnych profilach i elementach dekoracyjnych z żeliwa. Koszty przedsięwzięcia, sfinansowanego przez miasto, wyniosły prawie 300 tys. złotych. W 2024 r. planowany jest następny etap prac, który obejmuje remont elewacji frontowej.

Kościół, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Chłodnej i Elektoralnej, powstał w latach 1841-49. Projekt neorenesansowej świątyni autorstwa warszawskiego architekta Henryka Marconiego opierał się na wzorach rzymskich bazylik, takich jak Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami. Przy głównym wejściu znajdują się rzeźby Ojców Kościoła, stworzone przez znanych rzeźbiarzy, tj. Ludwika Kaufmanna i Pawła Malińskiego. Elewacje boczne zdobią figury polskich świętych i błogosławionych.

W okresie, kiedy kościół powstawał, jego projekt był pionierski. Po raz pierwszy w Królestwie Polskim zastosowano w nim odlewy żeliwne zarówno w konstrukcji, jak i w wystroju.

W czasie II wojny światowej świątynia znajdowała się na terenie getta; była jedną z niewielu budowli, które przetrwały zniszczenia, jakie miały miejsce w tej części miasta. W 1956 r. odbudowano apsydę prezbiterium, pozostawiając niemal nietknięty, oryginalny XIX-wieczny korpus kościoła.

Źródło: UM Warszawa